Zapraszamy do udziału w spotkaniu: Małżeństwo Religie Obyczaje, które zaplanowane jest 11.02.18. w Europejskim Centrum Solidarności w godzinach od 17:00-20:00 w ramach Kampanii Społecznej Tydzień Małżeństwa 
Wstęp bezpłatny, obowiązuje kolejność zgłoszeń

W czasach, w których różnice postrzegane są jako zagrażające wydaje nam się niezwykle ważne aby budować mosty lepszego poznania różnic, zrozumienia i co za tym idzie zmniejszenia lęku pomiędzy grupami różnymi pod wieloma względami. Tolerancja inności nadal jest obszarem wymagającym rozwoju społecznego. Inność, odmienność wzbudza u dużej części społeczeństwa wiele lęku i prowadzi do uprzedzeń, dyskryminacji, stereotypowego myślenia a nawet do agresji.

Wg Marcina Marczaka z Newsweeka”ponad 60 proc. respondentów nie zgodziłoby się na małżeństwo córki z Arabem. Niemal połowa nie chce mieszkać w sąsiedztwie Romów. A więcej niż co dziesiąty byłby przeciwny przetoczeniu mu krwi czarnoskórego, nawet jeśli byłaby przebadana. Takie wyniki przynosi niepublikowane dotychczas badanie przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych dla marki Hoop Cola.”

Zdaniem dr. Tomasza Sobierajskiego, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wyrażane przez ankietowanych uprzedzenia to w dużej mierze efekt homogeniczności polskiego społeczeństwa.€“ Wielu rodaków wciąż hołduje przekonaniu, że świat składa się głównie z białych katolików. Ponieważ rzadko spotykają przedstawicieli innych grup etnicznych i religijnych, brakuje im wiedzy o innych kulturach. Ten brak przekłada się zaś na myślenie stereotypami i niechęć wyjaśnia Sobierajski.

Jego słowa potwierdza Omar Faris ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich. “ Teściowa nie od razu była mi przychylna. Nad Wisłą stereotyp Araba sprowadza się do wyobrażenia mężczyzny posiadającego cztery żony, które w dodatku są poniżane i zamknięte w domu” mówi. Zaznacza jednak, że dziś z przyszywaną matką ma doskonały kontakt. (za:  http://www.newsweek.pl/polska/sondaz—nie-tolerancja-po-polsku,75982,1,1.html z dn.2.12.17.)

  Aktualna sytuacja związana z napływem emigrantów i uchodźców wymusza zmianę w myśleniu i podejścia nie pozwala już na zachowanie i podtrzymywanie sztywnych postaw. Społeczeństwo potrzebuje wsparcia w uczeniu się tolerancji i w pokonywaniu i przezwyciężaniu swoich uprzedzeń, nieufności i lęku. Jednym z narzędzi obniżania lęku jest poznawanie i rozumienie różnic kulturowych.

Spotkanie Małżeństwo, Religie, Obyczaje będzie okazją do poznania tradycji, kultury w tym strojów, muzyki, obrzędów, potraw związanych z ceremoniami ślubnymi a także z rolami żony i męża w różnych religiach.

 Realizacja projektu ma na celu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Co jest istotą małżeństwa?

   Spotkanie poprowadzi Ks. Krzysztof Niedałtowski.

Program ramowy:

1. Rozmowa przedstawicieli wspólnot religijnych (Żydzi, Muzułmanie, Chrześcijanie)wraz z małżonkami,

2. W przerwie: poczestunek (potrawy charakterystyczne dla obyczajów związanych z weselem), prezentacje zdjęć z ceremonii ślubnych, muzyka ( utwory weselne)

3. Rozmowa przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich (Protestanci, Prawosławni, Katolicy) wraz z małżonkami

Więcej informacji i zgłoszenia

Marta Paczyńska:

tel 519 895 232, e-mail: kontakt@tydzienmalzenstwa.pl